9. Památné stromy - podzim

20.09.2020 08:00

akce DVOUSTOVKA

eTrasa

Start: Beroun (žst), 7.00-9.30 (30, 45 km), 9.00-11.00 (11, 15 km)

Cíl: Beroun, restaurace Berounský medvěd, 11.30 - 19.00

Trasy: pěší 11, 15, 30, 45 km

Startovné:  Startovné 30 Kč pro veřejnost, členové KČT  20 Kč, děti 10 Kč.

Statistika: 57 statečných turistů

Počasí: svítilo slunce, ráno 4 st., přes den až 25 st.

Účast:

Zápis Letošní rok byl poznamenán coronavirem, přišli ti, co se nebáli a ti toho nelitovali. Počasí vyšlo a trasy byly pěkné, bylo z čeho vybírat. Všichni odvážní na všech trasách viděli památný buk lesní červenolistý, který byl i na diplomku a na samolepce. Trasa 11 km vedle přes náměstí k tomuto buku a dál Talichovým údolím kolem jeho vily na rozhlednu Děd. Za ní neznačenou širokou pěšinou k pam. dubu letnímu. Pod ním vyšli u ohrad s koníky a výhledy na Beroun a okolí. Kolem hřbitovní zdi , kde je rodinná hrobka rodiny V.Talicha, kostela Zvěstování Panny Marie do cíle. Trasa 15 km zavedla turisty kolem pam. dubu letního na Herinkách na Sv. Jan pod Skalou, Hostím, kde u zvoničky stávaly tři pam. lípy velkolisté, údolím podél potoka Loděnice a dále proti proudu Berounky přes Beroun do cíle. Trasa 30 km šla přes Tetín, Kódu s významným stromem lípou ke Koněpruským jeskyním, odtud po NS klonk. Z různých světových stran jsme viděli velký lom Čertovy schody. První pohled byl od Koněpruských jeskyní. Naučná stezka vede převážně křivoklátskými lesy, je dobře značená a je moc pěkná. Úsek před Suchomasty, informační tabule č.7 Vyhlídka, byl naprosto zarostlý, neprůchodný, což jsme řešili s paní starostkou, která je velmi příjemná. Úsek jsme pročistili, aby šlo tudy vůbec projít. byla by škoda, kdyby to nešlo, poněvadž je jinak celá NS krásná a lidi ji neznají. V Suchomastech za rybníkem roste nádherný památný dub letní. Poukazuje na něj i místní ukazatel a cestou k němu jdete kolem rodného domku spisovatele Fr. Cajthamla. Za obcí došli na křižovatku se hřbitovem a dál bohužel po silnici až na žlutou značku k Havlíčkovu mlýnu. Za ním na další křižovatce někteří zašli do obce Bítov, kde u rybníku roste krásná památná lípa malolistá. Kolem vodní nádrže Suchomasty po zelené přes Jarov do cíle. Nejdelší 45 km trasa, kterou zdolali "tři" mušketýři vedla přes náměstí po červené až do Hudlic, kde bylo otavřené muzeum J.Jungmanna v jeho rodné chalupě. Dál vedla křivoklátskými lesy přers různá rozcestí s turistickými ukazateli. Za rozc. Pyramida roste mohutná památná lípa velkolistá. U ní je informační tabule, kde se dovíte o těžbě ruda v celém okolí a o tom, že zde stával zámeček. Z něj jsou zde jen rozvaliny, sutě a hráz bývalého rybníka. Kolem studánky, bývalého dolu Gabrielka došli až na rozc. Na Vartě, dál po žluté na rozc. Uhlířka s obrázkem sv. Kunhuty, patronky uhlířů. Na silnici opustili žlutou a šli po NS k silnici s památnou břekovou alejí, dál k hájovně Kolna, Polesí Jestřáb a po cyklo do obce Svatá kolem domečku, kde se setkali zakladatelé Sokola M.Tyrš a Fügner. kolem skály s vyhlídkou. Za OÚ uličkami, rozcestími s křížky, cestou mezi poli a lesem obcí Trubská, kde v polích roste pam. dub letní. Po silnici na kraj Berouna Zahořany, na rozhlednu Děd a do cíle. Všem turistům moc moc děkujeme, že se přišli projít krásnými místy Berounska. Těšíme se ve zdraví v r. 2021. Zdrávi došli!

Pochod připravila Marta KRAVČÍKOVÁ, tel.: 739147514, e-mail: kravcikm@centrum.cz