10. Památné stromy - jaro

18.05.2021 17:00

akce PRAHOU TURISTICKOU (PJP14)

eTrasa

Start: Metro A-Dejvická, výstup směr Vítězné náměstí, 17:00 - 19:00

Cíl: Suchdol Brandejsovo nám., 18:30 - 21:00

Trasy: pěší 9 km

Startovné:

Na startu každý dostal popis trasy a razítka.

Počasí: polojasno až zataženo, 17°C

Účast: 64 turistů včetně 2 dětí

Zápis

Vzhledem k covidové situaci jsme fyzicky zajistili pouze start v Dejvicích. Každý z účastníků dostal popis, razítka, diplomek a samolepku památného stromu s tím, že si tuto pěknou trasu může každý projít kdykoli dle svých časových možností, což se většině líbilo, protože se nemuseli hnát, aby stihli cíl. Nám pořadatelům se to také líbilo, asi vtom občas budeme pokračovat. Osvědčilo se. Na této trase hned první významný strom byl za rohem autobusových zastávek. Byla to hrušeň obecná. Poslední strom zachovaný z bývalé aleje směřující z Vítězného nám. ke kostelu sv. Matěje. Další byl mohutný dub letní na hřišti Sokola Hanspaulka. Za památný byl vyhlášený v r. 2012. Třetím památným stromem byl platan javorolistý v ulici V Podbabě čp. 20/2523. Stojí v soukromé zahradě blízko břehu Šáreckého potoka. Obvod činí asi 4,30 m, výška přes 30 m a jeho stáří se odhaduje na 200 let. Posledními památnými stromy bylo hned několik lip v Gagarinově ulici v Suchdole. Nikde jinde na území hl. m. Prahy nenajdeme tolik památných stromů pohromadě. 19 lip. Vysadili je členové místního zahrádkářského svazu pan V. Smetana a V. Tůma se svou paní. Trasa končí na Brandejsově nám., kde je též hlavní vstup do areálu Vysoké školy zemědělské. Celý areál je nádherný a je to jedna veliká nádherná "botanická zahrada". Kromě památných stromů můžete vidět i další pamětihodnosti a pokochat se výhledy na Prahu od zámečku Hanspaulka či od zříceniny Baba. Z památek stojí za zmínku Baba, Hanspaulka, v ulici Fetrovská velvyslanectví Švýcarska s pamětní deskou o Petru Fetrovi. To byl komorník při Zemských deskách a zde založil a vlastnil vinice. Na vedlejší vile je pamětní deska divizního generála Ing. Aloise Eliáše. Diplomat, legionář, předseda 1. protektorátní vlády, představitel domácího odboje, kterého popravili nacisti 19.6.1942. Další pomník najdeme v parčíku před vysokou školou. Pomník generálmajora Ing. Rudolfa Pernického, který byl v r. 1948 odsouzen ke dvaceti letům vězení. Do konce 2. sv.v. působil jako příslušník 2. zahraničního odboje. Všem účastníkům děkujeme, že přišli na start a přejeme pěknou a klidnou procházku.

Pochod připravila Marta KRAVČÍKOVÁ, tel.739147514, kravcikm@centrum.cz