Náš strom

3.května 2014 - Chotkovy sady

Ten den se sešlo sedm členů našeho oddílu aby zasadili strom. Tomáš jako zkušený zahradník jej vybral, dovezl potřebné nářadí a mohli jsme začít. Celý slavnostní akt byl fotografován na dva fotoaparáty a zároveň natáčen na video, aby byl zachycen pro další generace našich dětí a vnoučat. Jámu jsme hloubili všichni postupně, abychom si toho užili, pečlivě jsme zeminu lopatou vyházeli a vybrali kamení. Nejdříve Eva a po ní Věrka se do práce pustily s takovým zápalem, že na nás ostatní málem nezbylo co dělat. Poté Tomáš vytloukl strom z květináče, zatloukl kůl do země a k němu strom vsadil a přivázal za odborného dohledu nás všech přítomných. Nahrabal pak vykopanou zeminu zpět ke stromu, z ní udělal kolem ohrádku a hlínu ušlapal, abychom my nešli domů jak z pole. Poprvé jsme Náš strom pokřtili zálivkou, vytvořili kolem něj kruh a za zpěvu a tance jej přivítali mezi nás.

Byla vznesena myšlenka, aby byla ke stromu umístěna lavička. Prý to nejde. Ale poblíž Našeho stromu je malá loučka, na které se dá za pěkného počasí sedět ...Také jsme si slíbili, že o něj budeme pečovat, že nenecháme věci náhodě a za sucha jej budeme chodit zalévat a že od něj budeme odhánět veškerou havěť.

PRUNUS CERASIFERA ´NIGRA´

myrobalán červenolistý - Opadavý keř nebo menší strom, který v dospělosti dosahuje do 6-9 m výšky a 5-6 m šířky. Velmi cenněná dřevina hlavně pro své hnědočervené listy a růžové květy, které se začínají objevovat již začátkem jara. Velmi nenáročný na půdu, ale vyžaduje dobře osluněné stanoviště.

Sázení stromu

/album/nas-strom/a2014-05-03-2-jpg/
/album/nas-strom/a2014-05-03-5-jpg/
/album/nas-strom/dsc03231-jpg/
/album/nas-strom/dsc03265-jpg/

TurBani v Novém pralese

Byla sobota 19.5.2012, 10:45 a na konečné tramvaje v Horním Hanychově se krčili 4 osoby. Byl jsem to já, Alena, Áda a Matýsek. Čekali jsme na zbytek TurBanské party ve složení Marta, Katka, Věrka, Eva a Květa, který se do Liberce přesouval busmo. Po nezbytném přivítání jsme vyrazili jistým krokem po červené značce směr Pláně pod Ještědem. Po zpočátku zvlněné a pak strmě stoupající cestě jsme dosáhli Chaty Pláně kolem poledne a využili možnosti oběda. Po jeho zkonzumování jsme se oddávali slunečnímu záření a ve 13:30 jsme se začali rojit ku srazu. Čekala nás totiž Exkurze do Nového pralesa, což je projekt, který organizuje SPP Čmelák Liberec a TurBan jej finančně i morálně podporuje. Nyní jsme se rozhodli, že ho podpoříme také fyzicky, tedy výsadbou stromků v oplocenkách. Vyrazili jsme tedy v doprovodu předsedy Čmeláka, který přítomným stručně představil činnost SPP, projekt Nový prales a i nadále zasvěceně prezentoval vše důležité kolem projektu a odpovídal na všetečné dotazy. Když jsme dorazili na místo výsadby, dozvěděli jsme se, že budeme vysazovat jedličky. Po vysázení všech sazenic jsme pokračovali v exkurzi, až jsme došli k základnímu pozemku Nového pralesa, tedy k prvnímu získanému pozemku. Zde také začíná Naučná stezka. Po překonání štaflí jsme pomalu došli k místu, kde nás čekalo opékání špekáčků. Pomalu plynula debata a asi po hodině, jsme se počali zvedat a prošli celou NS až k východu u dalších štaflí. Po jejich překonání jsme se ještě došli podívat k vodopádu a pak po zelené značce zpět na Pláně, kde exkurze oficiálně skončila. Prožili jsme krásné odpoledne s příjemnými lidmi a za krásného počasí. Věřím, že toto nebyla poslední TurBanská návštěva Nového pralesa a nejpozději za rok se tu zase sejdeme.

Tomáš Lubovský

zde je malý výběr, více fotek je v albu

Exkurze do Nového pralesa 2012

/album/exkurze-do-noveho-pralesa-2012/dsc02303-jpg/
/album/exkurze-do-noveho-pralesa-2012/dsc02311-jpg/
/album/exkurze-do-noveho-pralesa-2012/dsc02316-jpg/
/album/exkurze-do-noveho-pralesa-2012/dsc02318-jpg/

Dopis od Čmeláka:

"Milí přátelé Nového pralesa a přírody,

chtěli bychom Vám poděkovat za Vaši dosavadní podporu, zájem, pomoc i účast na našich "pralesních" akcích a doufáme, že se uvidíme i v nadcházejícím roce, který bude určitě jen dobrý. Požehnané svátky vánoční, plné pohody, klidu  v kruhu Vašich nejbližších a nejmilejších, do nového roku hlavně zdraví a zase jen zdraví, upřímné, optimistické tváře kolem Vás, na chvíli se zastavte a zkuste si odpočinout stejně, jako v zimě odpočívá nejen náš Nový prales, ale příroda vůbec. To vše a ještě více dobrého Vám přeje

za Čmeláka - Společnost přátel přírody, Mgr. Šárka Jelínková, koordinátorka individuálních dárců"

PF 2012

/album/cmelak1/pf2012-cmelak-jpg/
/album/cmelak1/scan0003-jpg/
/album/cmelak1/scan0004-jpg/

Prales

Vážení přátelé toulání a hlavně přírody,

v sobotu 11.6.2011 jsem se s mojí rodinou /Alena, Áda a Matýsek/, zúčastnil exkurze pro dárce v Novém pralese nedaleko Plání pod Ještědem, který pravidelně finančně podporujeme. Z Prahy jsme se nejprve přesunuli do Liberce, konkrétně do části Horní Hanychov. Sem jede od vlakového i autobusového nádraží tramvaj a v Hanychově končí. Od konečné  jsme se vydali po červené značce a ta nás dovedla nejprve po rovině a pak stoupáním až k turistické chatě Pláně. Tady už na nás čekali naši průvodci a dovedli celou skupinu nejprve na místo, kde jsme sázeli stromky jedlí a pak ještě dál do "Velké" oplocenky, kterou prochází NS Nový prales. Celou cestu jsme se dozvídali důležité informace o přírodě, o životě v lese a o projektu Nový prales. Pak už následovalo opékání buřtů a poslední štafle přes plot a konec exkurze. Po zelené značce jsme se všichni společně vrátili na Pláně a pak každý svou cestou do Liberce. My jsme se vydali po červené zpět do Hanychova k autu a domů. Strávili jsme bezva sobotu ve společnosti lidí, kterým jde o společnou věc, zanechat dalším generacím víc než zničenou přírodu a proto společně zakládáme Nový prales. Přidejte se k nám a naše dílo bude dobré.

Tomáš Lubovský