Prokopské údolí - Na dně prvohorního moře

20.02.2010 08:00

Byli jsme se společností PALAIA na exkurzi s výkladem v Prokopském údolí. Prohrabávali jsme suť v lomu Mušlovka, dozvěděli se, jak vzniklo Dalejské jezírko (jeho hloubka je uváděna v rozmezí 3m - 10m - 30m) a zvěděli, že v místních jeskyních se někdy i žilo (žije). Prošli jsme tunelem s ledovými krápníky, kterým dříve vedla železnička, navštívili bývalé klukovické koupaliště a šli dál a dál do lomů a sutí, kde jsme vyhrabali několik kamenů na výstavku do knihovny. Průvodci vyndali z baťohu "ručník a mýdlo", protože naše skupina (40 dospělých, tři děti, 1 mimino a několik psů) byla několikarychlostní a začala se roztahovat. Na začátku Řeporyjí se kluci povrtali v podezdívce jednoho z místních domů, aby si odtud odnesli hlavonožce. Prohlídku jsme ukončili v bývalém lomu Požáry, který je známý mezi vědci i za hranicemi a ve kterém se natáčely scény Vontské bitvy ze seriálu Záhada hlavolamu. Na místo vede starý havířský tunel, pak na žebřík ve skále k očíslovaným vrstvám.

"Loni tu byl v jeskyni bezdomovec."  "Jéé, bezdomovce jsem už dlouho nenašel.."  "Zkamenělýho?"

Napadaný sníh byl místy hlubší, louže někde zmrzlé v led. Naši průvodci Radek Labuťa a Petr Biedermann byli pohodoví.

Účast: 9 členů odd.TurBan