Druhé putování Jevanským potokem

08.02.2014 08:00

Autobusem č. 382 jsme odjeli z Hájů do stanice Vyžlovka - hotel Praha spolu se žebráckými turisty. A že se nás sešlo!

Vystoupili jsme na návsi s hotelem a kapličkou. Po silnici jsme se vydali dolů do Jevan. Minuli jsme několik rybníků. První byl Vyžlovský, ve kterém je v létě pěkné koupání. Na jeho rohu jsme minuli bývalou vilu K. Gotta, ve kterém měl své muzeum. Dnes je zde pusto a prázdno a vila je na prodej. Po celou dobu naší procházky nás doprovázelo sluníčko a dobrá nálada. Dále jsme minuli rybníky Jan a Švýcar a už jsme stáli u Jevanského rybníku, na jehož břehu stojí proslulé bývalé rekreační středisko, kde se natáčela část filmu Anděl na dovolené. Celý jsme ho obešli a u rozcestníku jsme se zastavili, posvačili a i tady fotili. Po červené jsme šli krásnými lesy přírodní rezervací Voděradské bučiny. Opět jsme šli kolem rybníků. A to kolem Pařezu, kde někteří nakrmili hejno kachen, hlavně Saša jimi byla zaujata. Dál jsme došli k Louňovickému rybníku a do obce Louňovice, kde nás zaujala krásná secesní vila, lípa s kamennou lavicí kolem ní a na návsi kamenický skanzen. U obecního úřadu stál kámen s cedulí o tom, že ze zdejších lomů pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla. Taky nás zaujaly fotografie a povídání o obelisku, který je na nádvoří Pražského hradu. Skanzen se nám velmi líbil včetně informačních tabulí. Dnes je zde mnoho lomů zatopených. Kolem dvou jsme po chvilce prošli. Také nás zde zastihlo polední bimbání zvonů, což bylo též příjemné. Kolorit vesnice. Mnozí z nás si v místním řeznictví koupili čerstvé jitrnice ze zabíjačky. V restauraci U Henců jsme se výtečně naobědvali a šli dál do Srbína, kde je známý disko club Kravín, a do Svojetic, kde jsme procházeli kolem ohrad s koňmi. Došli jsme na náves s rybníkem, do kterého pramení Jevanský potok. Ale pramen jsme neviděli, do rybníku ústila jen páchnoucí roura s čímsi. Společné foto a my jsme se zde s ostatními rozloučili a šli zpět pěšky přes Srbín do Mukařova na autobus zpět na Háje. Cestou jsme zašli do cukrárny a pochutnali si na kávě a dortíku.

Celý den se vydařil, užili jsme si ho a obohatili se o nové poznatky. Díky ti, Mílo!