Českým rájem podzimem s Kacanovským Sokolem

26.10.2019 20:31

Domluvili jsme se, že se v sobotu 26.10. vydáme do okresu Jičín a krásného Českého ráje na pochod Českým rájem podzimeme s Kacanovským Sokolem. Start byl v Turnově, ale Libor vymyslel jinou trasu z obce Libošovice. Vyjeli jsme vlakem v 7.12 z Masarykova nádraží do Ml. Boleslavi, kde jsme přestoupili na osobáček do Libošovic a odtud po modré do obce s 500 obyvateli. Před návsí jsme si vyfotili čtyři pam. lípy u sochy sv. Prokopa, jež měla u nohou opravdu čerta. Došli jsme na náves s kostelem sv. Prokopa z r. 1610 s rokokovým oltářem. Víc nás zaujal obchod s pestrou nabídkou, milou paní a venku měli na dřevěném obložení pěkné citáty. Jeden z nich máte ve fotogalerii. Nahlédněte. Kolem sochy J.Husa též s citáty jsme šli po červené mezi poli posléze lesem. Náš náruživý fotograf Helena fotila a fotila. Krásné byly pavučiny babího léta v trávě a keřích. Na kládách jsme posvačili a šli dál lesem s pískovcovými skalami a zajímavými druhy nám neznalcům hub. Došli jsme k osadě Ell Torro z r. 1927. Krása. Romantika, ticho, studánka, totem, posezení, dřevěná bouda,......Vyloženě nás fascinovalo to, že okolí chaty bylo tak vymetené, že zde nebylo ano jehličí, listy, čistá zem. Kontrast s přirozeným okolím lesa. To vše v krásném prostředí s tekoucí Žehrovkou kolem. Přešli jsme ji po lávce a vyšli na silnici s tur. ukazatelem. Po žluté  šli po ní k dalšímu ukazateli, kde jsme šli stále po žluté, po které jsme už neměli jít. Tak jsme se díky Míle vrátili a šli nahoru po silnici k Pekařově bráně. Byla vytesána ve skále Mnich při stavbě této silnice v r. 1914. Protože ji chtěli zachovat, vytesali do ní gotický oblouk. Po schodech jsme na ni i vystoupali. Vyfotili a vrátili se zpět na žlutou, z níž jsme odbočili doprava a prošli lesní cestou. Do papírové tašky jsme sbírali houby. Tím jsme se zdrželi, a proto jsme se rozdělili na dvě skupinky. Dál jsme měli jít po silnici, což se nám nechtělo, tak jsme to vzali přes louku, ale byly zde oplocené výběhy, tudíž jsme stejně museli jít po silnici do Vyskeře, kde jsme pojedli a zase se všichni sešli. Kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí z r. 1940. Původní zvonice byla z r. 1504. V ní je zvon Václav. Kolem kostela a pam. jasanu jsme vystoupali pam. lipovou alejí s křížovou cestou ke kapli sv. Anny s pohledy do okolí. Dominantou byly Trosky. Křížová cesta z r. 1825 je opravena. Končí třemi kříži pod kapličkou a Božím hrobem ve skále. Po modré jsme šli dál. Původně jsme chtěli dojít na rozcestí Pod Nouzovem a po cyklo do Kacanov, ale bylo už hodně hodin, tak jsme šli dál pohodlnou širokou cestou mezi loukami posléze lesem, silnicí došli do cíle obce Kacanovy. Na kraji jsme ještě vystoupali k Tibetskému altánu, kde kromě vlaječek visela vzhledem k svátku Dni vzniku ČR i naše vlajka. V cíli jsme si dali dobrou teplou polévku a pivo, poděkovali organizátorům a po silnici došli na nádraží Turnov město, odkud jsme dojeli do Prahy. Krásný výlet včetně podzimního počasí.