8. Památné stromy - jaro

28.05.2019 17:00

akce PRAHOU TURISTICKOU (PJP 17)

Start: Braník - restaurace Na Jezerce, 17.00 - 19.00

Cíl: Chodovská tvrz, 18.00 - 21.00

Trasy: pěší 10 km

Startovné: Zákazníci PP platí stejné startovné jako členové KČT. Startovné 30 Kč pro veřejnost, členové KČT a zákazníci PP 15 Kč, děti 5 Kč.

Na trase byl otevřen kostel sv. Prokopa v Braníku !

V cíli pak na každého čekala razítka měsíce a týdne Prahou turistickou s číslem do skládaček. Na prodej vizitky.

Počasí: 12°C, zataženo, déšť

Účast: zúčastnilo 70 turistů, z toho 5 dětí

Zápis: První zajímavostí na trase byla možnost prohlídky novorománského kostela sv. Prokopa. Velké poděkování patří P. Patovi. Prvními památnými stromy byly pam. duby na Mezivrší. Ten nejmohutnější byl finalistou soutěže Strom roku 2008. Je škoda, že se tito velikáni trochu ztráci v neudržované zeleni bývalých sadů. Po schodech jsme vystoupali do ul. Pod Křížkem. Podle pověsti má toto místo tento název, protože zde za Marie Terezie při obléhání Prahy zemřel generál, kterého zde jeho vojáci pochovali a nad hrobem vztyčili zdaleka viditelný vysoký kříž. Nejslavnější doba byla zač. 20.stol., kdy tu byla vyhlášená výletní rest. Na Křížku. Kolem byly vinice. Za vlastnictví vily vinařem J.Šulcem došlo k přestavbě. Tu připomíná sgrafitová výzdoba štítu s figurálními motivy. Je připisována M. Alšovi. Od r. 1958 je kult. pam.. Později jsme šli kolem bývalé viniční usedlosti Ryšánka a kapličky. Dalším pam. stromem byla lípa velkolistá na zahradě domu čp. 205/24. Byla vysazena v r. 1918 k poctě vzniku čs. státu. Vysadil ji A. Riegel, jenž se proslavil závoděním na motocykletě. Tento pozemek koupil od velkostatkáře T. Welze, který začal v Krči rozprodávat pozemky, neboť potřeboval peníze na podnikání. Založil pivovar, cihelnu a další. Rok vyhlášení 2001. Po projití cestičky mezi rybníky Sýkorka a Zámecký a dále přes semafory jsme vyšli u dalšího rybníku Labuť, kde roste jediný pam. jilm vaz v Praze. Od něj po žluté Krčským lesem  ke dvěma obrovským sekvojcům. Byli vypěstováni ze semen našich největších sekvojovců, rostoucí v zámecké zahradě v Ratměřicích na Benešovsku. Jsou to nejmohutnější sekvojce u nás. Nechal je vysadit hrabě Chotek jako 13leté. Rostou v bývalé oplocené lesní školce, ještě před pár lety fungovala. Dalším pam. stromem byl dub letní. Byl asi vysazen ve 2. pol. 18 stol. za Marie Terezie, když byly přeměřovány katastry a hranice. Od něj k obchodnímu centru Chodov a dále kolem sochy Budovatele metra přes lávku a ulicí K Remízku jsme prošli pam. alejí devíti jasanů ztepilých se soškou sv. Izidora. Původní barokní socha patrona rolníků pocházela z poloviny 18. st.. Stávala naproti vstupní bráně panského chodovského dvora, který byl zbořen v 70. letech 20. st. kvůli výstavbě dnešní Türkovy ulice. Později se socha ztratila a na sokl byl umístěn betonový křížek. V r. 2010 místní sdružení nechalo umístit novou sochu. A to už jsme měli kousek do cíle v Chodovské trvrzi. Zde jsme dostali kromě razítek i diplom a další samolepky netopýrů. Také jsme si mohli pohladit živého netopýra. Paní Zieglerová byla velmi milá a věděla o nich mnohé. Pořadatelům děkujeme a těšíme se na další památné stromy. Vyšli jsme za deště, cestou přestalo pršet. Nakonec se nám šlo dobře. A těm co zůstali domě vzkazujeme, aby příště šli bez ohledu na déšť.

Pochod připravila Marta KRAVČÍKOVÁ, tel.739147514, kravcikm@centrum.cz