7. Turbanské Černošice

17.03.2018 06:00

akce PRAHOU TURISTICKOU (PZP51)

TURISTICKÁ ZNÁMKA, NÁLEPKA

Start: Černošice-Mokropsy (žst), 6.00 - 10.00 (30, 37, 55 km), 9.30 - 11.00 (10, 15 km)

Cíl: Černošice-Mokropsy restaurace U Králů 11.30 - 20.00

Trasy: pěší 10, 15, 30, 37, 55 km

Startovné: Na trasách Prahou turistickou (10 km) je startovné pro děti do 15 let 5,- Kč, členové KČT na základě předložení členského průkazu 10,- Kč, veřejnost 20,- Kč. Po předložení průkazu Pražské plynárenské 0,- Kč.

Na ostatních trasách je startovné pro děti 10,- Kč, KČT 20,- a veřejnost 30,- Kč.

V cíli pak na každého čekala razítka měsíce a týdne Prahou turistickou s číslem do skládaček, razítko IVV a další. Diplom a odměna.

Počasí: na zemi sníh, střídavě sněžilo a bylo pod mrakem, až -5°C

Účast: 163 lidiček, 55 km 10, 37 km 5, 30 km 13, 15 km 33, 10 km 102 z toho 8 dětí

Zápis

V letošním roce si 163 účastníků, čehož si velmi vážíme. protože od rána sněžilo, strašně se ochladilo a foukal studený vítr celý den, mohlo vybrat mezi trasami od 10 do 55 km. Jaro nám někam uteklo a byla zase zima se vším všudy. Všechny trasy vedly společně kolem místního hřbitova ke kamennému mostu nad tratí a zde se rozdělily. Obě krátší vedly nahoru na konec Černošic a dál k pam. dubu, kde se rozdělily. 10 km odbočila vpravo na žlutou k dalším pam. dubům pod Vysokou, jež byly hraniční a oddělovaly panství zbraslavského kláštera od dobřichovického panství. Pod nimi je dodnes patrný úvoz, kudy vedla cesta. Do těchto míst později dorazili i ostatní účastníci a po modré došli k žst Černošice a odtud ulicí Z.Lhoty. Ta má jméno podle průkopníka čs. letectví Z.Lhoty, který zde žil a jehož pamětní desku všichni viděli u vchodu do vily. Dál se účastníci dostali uličkami k řece Berounce a podél ní téměř až do cíle. Trasa 15 km od pam. dubu odbočila doleva. Po žluté údolím potoka Kluček na rozcestí Krásná stráň. Dostali se na úžasnou Karasovu vyhlídku s lavičkou a vlaječkami. I sem se dostali později dálkaři. Ale ti přišli z opačné strany od Karlíka. Dálkaři se od kamenného mostu vydali přes něj. Dále přes železniční most do Všenor a po žluté až nahoru na rozcestí Červená Hlína a odsud po červené až na Skalku. Ve Všenorech si došli k opravené kapli sv. J.Křtitele, o které mnozí nevěděli. Skalku nad Mníškem není nutné představovat, neboť toto krásné místo každý zná. Další zajímavé místo je Červený kříž s opravdu červeným křížem. Zde myslivecký mládenec zneuctil dceru lesníka, do které se něšťastně zamiloval. Ona se z toho pomátla a zemřela. Mládenec utekl do světa. Jako stařec se sem vrátil, hnán zlým svědomím, a oběsil se zde. Další zajímavostí byl pomníček J.Maršálka, který nechali postavit jeho potomci. Při novoročním honu ho zde omylem zastřelil střelec. Za ním je jezírko, zatopený lom. Stojí zde pár chatiček. Je to 1.tramp. osada v Brdech El Paso. Kolem jsou ještě vidět zbytky zdí z kamenů. Sejde se divokým lesem dolů k vodní nádrži s odpočívadlem. Tomuto místu se říká Pišťák. To už jsme nad Řevnicemi. Zde zase bývalo hradiště. A ještě zde roste pam. dub Na Závěrce. Kolem lesního divadla se zajímavou historií, dnes je zde zase živo, hraje se zde divadlo, plno koncertů, Porta,došli k Berounce. Podél ní neznačenou cestou došli do Dobřichovic. V zámku seděla Věrka a netrpělivě čekala na dálkaře, aby jim dala razítko kontroly a aby se trochu ohřáli. Ti co šli 30 km trasu se vydali podél Berounky přes osadu Údolí staré řeky do cíle. Ti co šli 37 km trasu a 55 km trasu pokračovali do Karlíku. 37 km trasa vedla nahoru na Karasovu vyhlídku, přes Vonoklasy a dál jako ostatní trasy. Trasa 55 km vedla k hrádku Karlík, do Vonoklas, na Sulavu do Radotína a po druhém břehu přes Lipence k nádraží v Černošicích. Odsud stejně jako ostatní. Cíl byl letos v hospodě U Králů, kde nám opět hrála kapela. Moc nás a kapelu potěšilo, když si někteří i zatancovali. Turista Pavel z Vysočiny a současně sběratel tur. známek nám ukazoval svoji osobní známku. Vyfotila jsem ji, ale foto je rozmazané, tak ho neuvidíte. I přes nepřízeň počasí se letošní ročník vydařil a všichni jsme byli spokojení. Všem účastníkům moc děkujeme za statečnost. Holt jaro bylo v únoru a v březnu zima. Těšíme se na vás zase za rok.

Ohlasy z kroniky např.: Zuzanka D. Došla jsem v pohodě i při velkém sněhu. 10 let a 10 km.

Super pochod. S pozdravem Radka a Jirka a Marek.

Moc pěkné. Chodím královský průvod.

Je nám dohromady 298 let, ale do hospody U Králů jsme se po 15 km trefili. Marto díky.  Ervín, Jarda, Standa, Jarda

Ráno nás strašila vánice, nezabránila nám však vydat se do Mokropes za Turbanama, tam se vždy rádi dostanem. Trasu jsme rovinnou vybrali, do kopců lézt už nás nebaví. Na příště už se těšíme, kde se s vámi uvidíme. Za pěkné trasy děkujeme, vždycky si nějakou vybereme. Vytrvalci z Prahy.

Pochod připravila Marta KRAVČÍKOVÁ, tel.739147514, kravcikm@centrum.cz