7. Klánovice, aneb cesta tam a zase zpátky

16.02.2019 08:00

akce PRAHOU TURISTICKOU (PZP47)

akce DVOUSTOVKA

Start: Klánovice (žst), 8.00 - 10.00 (24, 30 km), 9.30 - 11.00 (5, 7 km)

Cíl: Klánovice, rest. Smolík, 11.30 - 19.00

Trasy: pěší 5, 8, 24, 30 km

Startovné: Na trasách Prahou turistickou (5, 8 km) je startovné pro děti do 15 let 5,- Kč, členové KČT na základě předložení členského průkazu 10,- Kč, veřejnost 20,- Kč. Zákazníci PP platí stejné startovné jako členové KČT.

Na ostatních trasách (24, 30 km) je startovné pro děti 10,- Kč, KČT 20,- a veřejnost 30,- Kč.

V cíli pak na každého čekala razítka měsíce, týdne Prahou turistickou s číslem do skládaček.

Počasí:  slunečno, 11°C

Účast: Na trase 5 a  8 km 272 turistů z toho 44 dětí, 24 km 100 z toho 2 děti, 30 km 46, celkem 418.

Zápis

Trasa 5 a 8 km vedla převážně po NS Lesní galerie Klánovickým lesem. Aby se turisté cestou nenudili, plnili úkoly spojené s číselnými obrázkovými panely na NS. A mimo to, mohli ještě vyplňovat křížovku, za kterou v cíli dostali odměnu - balónek. Trasa 24 km vedla přes Šestajovice, Jirny, Horoušany, Tlustovousy a k rozhledně v Úvalech a Stonehengu a po červené do cíle. Trasa 30 km vedla po červené ke sv. Donátu, dál do vesnic Přišimasy, Klepec s kamenými obry, Limuz, kde byla kontrola v restauraci U Kaštanu. Z Limuz vedla po NS ovocnářské, přes Hradešín se zajímavými památkami, Škvorec, Klánovickým lesem do cíle. Cestou bylo mnoho kulturních a přírodních zajímavostí. Např. sv. Donát, památné lípy u Přišimas a ve Škvorci, V Hradešíně kostelík sv. Jiří s kamennou kazatelnou venku ve zdi, s pam. jasanem, za Dobročovicemi techn. památka kamenný můstek, Škvorecká obora, v Úvalech několik zajímavostí - u Fabráku pam. lípa a viadukt, u Mlýnského rybníka válcový mlýn, pam. dub, Stoneheng a další. Mile nás překvapilo množství dětí. Zase jsme rádi viděli děti z tur. oddílu z Úval. Bylo i mnoho pejsků. Mezi nejstarší účastníky patřila Hanička Rakušanová z Prahy a pan Znamenáček z Říčan. Všem velké díky za účast!

Pochod připravila Marta KRAVČÍKOVÁ, tel.: 739147514, e-mail: kravcikm@centrum.cz