5. Památné stromy - podzim

18.09.2016 07:00

akce IVV, akce DVOUSTOVKA

 

Základní údaje:

Start:  Praha 13, metro B-Stodůlky, 7:00 - 9:00 (55, 35 km), 8:00 - 10:00 (23, 35 km), 9:00-11:00 (12 km)

Cíl:  Praha-západ, Hostivice,  rest. Lokálka (u žst), 12:00 - 21:00 hod.

Trasy:  pěší 12, 23, 35, 55 km

Startovné:  děti 5,- kč, členové KČT 20,- kč, ostatní 30,-

Na startu každý dostal popis trasy.

V cíli pak na každého čekala razítka, diplomy, samolepky.

Obchůdek:

V cíli byla možnost koupit si turistické vizitky za 12,- kč.

Statistika:

Počasí:  oblačno, trochu i sprchlo, 17°C

Účast:  zúčastnilo se 90 turistů, trasa 55 km - 3, 35 km - 10, 23 km - 25, 12 km - 52

Pochod připravili Marta Kravčíková, tel.739147514, kravcikm@centrum.cz, Aleš RUDL, e-mail: prazskestromy@seznam.cz

—————

Zpět


Zápis:  Z ohlasů: Co vám udělaly tur. značky?  Cha, cha. Marek. /Na vysvětlení - trasy nevedly téměř po značkách, kterých je tu pramálo./

Velmi děkujeme za krásný pochod nádhernou krajinou. Musím také pochválit za super popis trasy. S pozdravem J.Černý.

Děkujeme za nádhernou procházku kolem památných stromů, cesta pohodová, počasí příznivé, povedlo se. Radim, Šárka, Věra.

Pěkný pochod, který vedl po cestách, které člověk ještě nezná. Škoda, že počasí trošku nepřálo před cílem. Láďa a Míša z Prahy.

 

Letošní kulatý ročník procházel Prahou západ čtyřmi trasami. Od metra Stodůlky šli všichni přes bývalý statek Chaby, kde  roste 1. památný strom na trase s několika nej.. Například byl vhlášený jako 1. památný strom v Praze. Je to nejstarší dřevina svého druhu v Praze. Ze všech lip na území Prahy je nejmohutnější a má největší obvod kmene. Dále šli všichni kolem památné olše lepkavé na Sobíně, kterou zachránila paní M. Kalousová, babička současného majitele. Pod její korunou je vodoteč z prameniště Sobínského potoka, díky níž se jí zde tak daří. Proč lepkavá? Sáhněte si zjara na mladé listy a výhonky - lepí. Mají žlázky, které vylučují lepkavý výměšek. Olše byly spojovány se symboly ničivé moci vody, s bludičkami a hejkaly. Dále šli všichni v Hostivicích, kde byl i cíl v příjemné nové hospůdce Lokálka nedaleko nádraží, přes Husovo náměstí, kde před kostelem rostou dvě památné lípy malolisté staré asi 130 let. V ulici Jiráskova roste další památná lípa malolistá, která byla jedna z lip lipového stromořadí, jež bylo vysázené na břehu odvodňovacího kanálu pro dešťovou vodu z areálu nádraží. Kanál zde dnes není, byl zaklenut. Ani stromořadí zde už není. Tři trasy 23, 35 a 55 km šly kolem památné lípy ve Zbuzanech u kapličky. Původně tu stála ještě jedna lípa. Lípy a Součkovic statek tvořily přirozenou hranici jeviště ochotnickému divadlu, které se zde hrávalo. Na trase 35 a 55 km se mohli pochodníci poklonit dvěma památným stromům. V Tachlovicích památné vrbě bílé. Tu měli i na diplomech. Roste jako solitér na břehu Radotínského potoka. Obvodem kmene asi 750 cm je největší vrbou bílou u nás a druhou v Evropě. My jsme krásná zem. Je i ve znaku obce. V roce 2002 se v celostátní soutěži Strom roku ze 156 přihlášených umístila na 5. místě. Další památnou lípu malolistou viděli na dvoře bývalého statku u kláštera Hájek. Trasa 55 km ještě vedla kolem památné lípy na okraj Drahelčic. Ta už je natom chudák hůř. Kromě památných stromů šli kolem mnoha dalších krásných míst a památek. Velmi zajímavý je areál poutního místa Hájek, na zelené značce z Vysokého Újezda studánka s kapličkou, sklárna v Nenačovicích, kostel v Krtni, hornické muzeum v Chrustenicích, příoda po celé trase. Všem účastníkům děkujeme a těšíme se naviděnou!

Marta