Zprávy od lidožroutů

02.03.2014 14:35

> Datum: 27.02.2014 15:39
> Předmět: zpravy od lidozroutu - 1

Zdravim z daleke ciziny a posilam par info:

nas let probehl bez problemu, dokonce na letisti v Moskve, kde jsme vzdy staly dlouhe a vse dlouho trvalo, probehlo vse hladce a na celem letisti jsme byly temer samy. Asi vsichni sedi pred televizi, nebo jsou primo v Soci. Letadlo bylo plny Rusu, coz je pri letech do Asie neobvykle, vzdy prevazuji Asiati. Na letisti v Hongkongu nas mel cekat pan, ktery nas mel ubytovat. vedela jsem jen jeho jmeno a telefon. Jenze on nikde. Zavolaly jsme mu z bezplatneho letistniho telefonu, asi trikrat a nebral to. Zeptala jsem se v info, jestli by ho nemohli vyhlasit v letistnim rozhlase, pry tam rozhlas nemaji. nakonec se nam povedlo se mu dovolat. Za chvili pred nami stal asi ctrnactilety kluk, lekly jsme se, psala jsem jen lidem nad 30. Klukovi ale bylo 31, studoval v Australii, ale jeho anglictina nestacila ani na beznou konverzaci. Zavezl nas mhd K SOBE DOMU, ALE JAKSI ANI NEVEDEL, JAKY BUS K NEMU Z LETISTE JEDE. Vystoupil taky kdesi za rohem a ne u sebe pred domem. Bydlel v jakesi provozovne, asi obchodu a v zadni casti mel bydleni, dal nam klice a pak se objevil az za tri dny, pred nasim odjezdem. Jeste, ze ho nenapadlo nam ukazat mesto, to bysme mu ho spise ukazovaly my.

Letiste v HKG je velke prostorne, siroke a vysoke chodby, ale jaksi nic praktickeho. Prepazky luxusnich hotelu a autopujcoven, ale ne leteckych spolecnosti, vytah jeden na celou halu, zmatek ve znaceni prechodu z terminalu do terminalu a k MHD. Chtely jsme se zeptat, jak dal na BOrneo, no to jsme si daly. V infu nam rekli, kde ma jaka letecka spolecnost odbaveni, ale ne, kde ma [prepazku s prodejem letenek. Neporadili nam uz ale, jaka letecka spolecnost na Borneo lita. Letaly jsme z terminalu do terminalu, prepazky nikde, nakonec se nam podarilo najit odbaveni air asia, tam man letenku prodaly, ale pres internet, nemely zadny vlastni system. To jsme netusily, ze na letisti nelze sehnat letenky. Ale vyrizeno, tri dny HKG a pak letime k lidozroutum.

Veronika

 

> Datum: 27.02.2014 16:02
> Předmět: zpravy od lidozroutu - 2

Neco k Hongkongu:

HKG je velkomesto s metrem, vlaky, autobusy a tramvajemi, ale jaksi kazdou linku vlastni jina spolecnost a dozvedet se, jak se kam dostat neni lehke. V HKG se sice neplati DPH, pry tu je vyhodne nakupiovat, ale je tu pro nas draho. Ceny v mistni mene jsou stejne, jak u nas v kc, ale jeden hongkongsky jsou 3 kc, takze je tu trikrat draz nez u nas. Celkove je HKG snad nejdrazsi zemi v Asii, zda se mi, ze predci i Japonsko, za 3 dny jsem utratila 120USD a to jsem bydlely zadarmo, platila jsem jen dopravu po meste, trochu jidlo a jednou vstup. 120USD za 3 dny!!!!!!!!!!!

Nakupovani je mistni manii cele centrum mesta jsou obchody s luxusnimi znackami, vsude je plno lidi, obchody maji u dveri portyrta, ktery dba na to, aby lidi bylo v obchode primerene, ostatni zatim stoji frontu na vstup do obchodu!!!!! {luxusniho samozrejme]

Vylezly jsme i na vyletni horu Victoria Peak, mistni tam jeli lanovkou, a co je na vrcholu? Hospoda a rozhledna? Cha, cha, cha.....2 nakupni centra!!!!

Pametihodnosti HKG moc nema, par pamater z doby kolem roku 1880, dnes jsou z toho vesmes hotely a nakupni centra, nekolik muzei - vsude se plati vstup, nikde nejsou tur. info. Jitka si chtela prohlednout nekolik namesti a ulic, tak jsme jely metrem do centra, jenze centrum jsou same nadchody, zadna namesti, ale nekolika proude ulice a lide chodi nadchody, da se tu nachodit nekolik km po nadchodech skrze nakupni centra. Diky temhle nadchodum jsme ani nezpozorovaly, ze se v HKG jezdi vlevo. Nejvetsi atrakci HKG jsou 1 km dlouhe eskalatory, z nichz se da odskakovat k chramum a muzeim a hlavne je z nich nadherny vyhled na zivod ve meste. Budhisticke chramy jsou v HKG docela male a zanedbane, jedna mesita, co jsme potkaly se nam libila, katedrala byla jiz zavrena, kdyz jsme k ni dorazily. Videly jsem svetelnou show, tedy z jedne strany HKG pres vodu se lide divaji na centrum mesta plne reklam a vecer asi po 20 min tam pousteji jeste nejaka svetla navic, celkove ale nic moc. MAJI TU TAKE CESTU HVEZD, NA ZEMI JSOU OTISTENY RUCE SLAVNYCH HERCU, KTERI KDY V hkg NATACELY, BYLY TAM DAVY LIDI.

Posledni den jsme si zajely do prirodniho parku, celek mpekny, pozorovaly jsme tam ptraky, kolem parku byly vsude mrakodrapy. Take jsme cestou narazily na historickou cestu kolem nekolika klasteru, takze se vylet libil.

HKG je plny mrakodrapu, tolik jsem jich najednou jeste nevidela a tak vysoke, vsechny pres 30 pater. Mesto hezke neni, ale je cele postaveno ve stylu feng shui, tudiz by melo pusobit kladne a uklidnovat. A asi taky ano, po celodennim letani mestem jsem nebyla tak zniocena jako po celodennim letani jinym mestem na Borneu. Nejdrazsi stavbou je mrakodrap, ktery je celu zelezny a skleneny a ma 30 pater. Zezdola je skrze sklo videt az do nejvzssiho patra, protoze kancelare jsou jen kolem budovy a stred je prazdny, jen cire sklo. Pred budovou jsou 2 sochy lvu, ktere byly ve stylu feng shui postaveny rano ve 4h, obe najednou. Mesto neni pekne, ale dobre pusobi, asi to feng shui ma co do sebe.

V HKG je mozne jit i na nekolik treku, ale neni lehke o nich zjistit info, kdybysme mely vice casu na HKG a nespechaly za zajimavejsim, tak bysme se na nejaky vydaly.

V HKG jsou vsude na vse sipky, ale za dvema rohy se ztraci, pokud je nekde nejaky planek, tak stejne nelze podle nej nic najit. Ve meste jezdi nej dvoupatrove autobusy a dokonce i dvoupatrove tramvaje.

Veronika

 

> Předmět: Zpravy od lidozroutu - 3

Zdravim opet z daleke ciziny a posilam par info k Macau:

Macao je byvala portugalska kolonie a od r. 1999 patri Cine, je to 1 hodina plavby z HKG, cena jizdenky 1000Kc. V Macau je vse vedle cinstiny psano i anglicky a portugalsky. Anglictinu tu od HKG, kde ji ovlada 50procent obyvatel neovlada nikdo a pochybuji, ze tu nekdo ovlada portugalstinu. Do Macaa jezdi z nekolika terminalu v HKG trajekty kazdych 15min. A dopoledne byly vsechny plne. V Macau je mnoho staveb portugalskeho stylu, vse je v UNESCU, je tu nekolik km dlouha cesta po portugalskem dedictvi. Zkratka kousek Evropy v Asii, vsak tu take byly davy turistu a skolnich zajezdu, ono je tak docela jednoduche ukazat detem kousek Evropy, staci jet hodinu trrajektem. V Praze by se take mohly poradatskolni exkurze do Sapy, aby skolaci vedeli, jak vypada Asie. V Macau se prodavaji take evropske suvenyry - susenky a maso a vsude halda asijskych turistu, hlavni namesti je jak v Portugalsku - zde se mohou turiste pretrhnout s fotografovanim. Do Macaa jsme se sotva vesly, kolik tam bylo turistu a to nebyl vikend.

V Macau maji vlastni menu, ale lze tu platit i honkongskou. Kvuli mistnim mincim jsem si vymenila macausky, v kramkach klidne berou michaninu obou men, jsou 1 ku 1., ale kdyz jsem chtela platit jizdenku zpet, takze to pry nejde, musim jen v jedne mene. Smenarna jiz mela zavreno a v obchodech mi odmitly vymenit penize, pry nejsou smenarna. Tak jsem v mekai ze sebe udelala hromadku nestesti, ze musim odjet a tohle jsou moje posledni penize, az se nade mnou tedy slitovali a penize mi vymenili. Takovehle nervy kvuli mistnim mincim, ve smenarnach nerozumi anglicky.

Macaao pusobi stredomorsky, vsude balkony s kvetinami, vice spiny nez v HKG, je tam trochu levneji nez v HKG, nemaji tam metro, jen busy, tak tam take jezdi hodne motorek. Je tam hodne kasin, kam jezdi hrat mnoho muzu z HKG. I mestske chodniky vedou skrze kasina, aby si to nekdo jeste nerohodnuty ci zcela bez zajmu o kasino mohl jeste na posledni chvily rozmyslet. Na Macao staci na historickou cast jeden den, i na prilehly ostrov a vyhlidkovou vez a kasina 3 dny.

Veronika

 

> Datum: 02.03.2014 14:35
> Předmět: zpravy od lidozroutu - 4

Zdravim z divociny a zase trochu zazitku:

26.2. jsme preletly z HKG do Kota Kinabalu alias KK na Borneu/Malajsie, tedy mezi lidozrouty. V letadle jsme dostaly sedacku kazda na opacnem konci letadla, ale mozna to tak melo byt. Sedela vedle me stejne stara holka z HKG, ktera je provdana za lidozrouta z KK, jiz vice nez 13 let zije a pracuje kazdy v jine zemi a navstevuji se obcas na vikend. Dala jsem se s ni do reci a ona me zasobila informacemi, a ze info o KK nam poda jeji manzel, ktery ji bude cekat na letisti. Prilet byl temer o pulnoci,  z letiste uz nejezdila verejna doprava a i smenarna mela uz zavreno, takze bysme nemely ani penize na ten taxik. Lidozrout se nabidl, ze nas sveze do mesta, dokonce s nami i objizdel hotely, protoze jich hodne bylo obsazeno a nektere jiz po pulnoci nemely recepci. Nakonec se nam povedlo spolecnymi silami neco najit.

KK je nejvetsi mesto na Borneu, tedy v Malajske casti ma 600 000 obyv a je to zcela normalni mesto, ulice, kruhace, semafory, tedy ty pro chodce moc nefungujou, ale alespon, ze funguji ty pro auta. Maji tu nakupni centra, jezdi sem hojne Australane na prazdniny, dokonce tam maji australskou ctvrt plnou levnych hotelu a zazizeni pro cestovatele. Zkratka to vse je v silnem kontrastu s tim, co se u nas o Borneu uci.

Dalsi den jsme stravily v KK organizaci dalsi cesty a shanenim informaci. Mesto nabizi jen vyhlidku a starou hodinovou vez, mimo centrum muzeu Sabahu/tedy toho autonomniho malajskeho regionu, jehoz je KK hl. mestem a velkou mesitu, jinak nic moc. Vecer jsme travily na vecernich trzich, ty se mi libily v KK nejvice.

Co me ovsem zarazilo, jsou ceny na Borneu, bud je Borneo drazsi nez pevninska Malajsie, nebo tu za ty tri roky, co jsme tu byly, stouply o 50-60procent. Minule jsme za dvouluzkovy pokoj v levnem hotelu platily RM 30-4 0s koupelnou na pokoji, nyni jsme rady, kdyz sezeneme pokoj bez koupelny za 60RM. Kurz se nezmenil, je porad 6Kc za 1RM. Do objektu plati cizinci vyssi vstupne, to tu minule take nebylo. Jidlo je zatim stejne, mhd take, ale mimomestska doprava tu je drazsi nez v CR. Takze je tu priblizne stejne draho jako u nas, jsem zvedava, jestli tu s penez, co jsem si vzala s seboui vyjdu a nebudu muset vybirat z bankomatu.

Veronika

 

> Datum: 14.03.2014 15:42
> Předmět: Zpravy od lidozroutu - 15

Zdravim uz naposledy od lidozroutu,
 
ted neco k Bruneji. Z centra Miri  jsme jely MHD na nadrazi. Vecer nam rekli, ze muzeme vzit z jednoho nastupiste jakykoliv bus, rano na nadrazi MHD, ze jen jeden bus a ten jede za dve hodiny a tim uz nestihneme bus do Bruneje. Nakonec jsem se zeptala jednoho ridice, on ze jede po hlavni silnici , ze musime dojit kus pesky. Tak jo. Vysadil nas na silnici, vedle panelak a benzinka, ale nadrazi nevideti. Jedna pani, at jdeme s ni a vedla nas pres silnici, krizovatku kolem benzinky dirou v plote pres zarostly pahorek a strouhu a objevily jsme se na nadrazi, do Bruneje jel jen jeden bus v 8h, hlavne, ze v hotelu psali, ze jedou dva v 7,45h a v 8.30, kdybysme sly na ten pozdejsi, tak mame smulu. Do Bruneje jsme prijely za 4h, autobus nas vyhodil kdesi na krizovatce v centru mesta, jak jsme pozdeji zjistily, tak ta krizovatka bylo oficialni nadrazi dalkovych autobusu, na ty dva busy, co odtud jedou denne do Malajsie a dva, co z ni prijedou, do celkem staci. Brunej nas sokovala cenami, ceny stejne, jak v Malajsii, ale jeden jejich je 16 nasich, neco tu stoji, jako u nas, ale ubytovani, to je rekord, nejlevnejsi hotel za 35 USD, ale kvalita, to by u nas nikdo nepovolil, to v Malajsii za tretinu ceny spime primo v luxusu. Tohle je snad nejdrazsi svincik, ve kterem jsem kdy spala, kvalita Gruzie, ale ceny trikrat vyssi!!! To ubytovani nas ale zarazilo, ostatni uz by slo. V Bruneji nejsou vubec na turisty pripreveni, neni tu info, ani verejny internet i wifi se tam musi hledat, ale nenajde se. Maji tam nekolik muzeji, ale az na jedno jsou vsechny pro rekonstrukci zavrena,takze z planu navstevy, jsme dve tretiny musely vynechat. Jedna Ck, co tu je,se musi hledat, slouzi i jako info, ale zamestananci se v info navzajem neshodli,kdyz uz jedna zamestnankyne vymyslela, kam bychom mohly jit, do muzea mistni meny, tak to bylo jen taxikem,takze take nic. Navstivily jsme dve prirodni rezervace dostupne verejnou dopravou. Nastesti rezervace tu jsou pristupny zdarma. Po hl. m. a okoli jezdi i mhd, za 1BRD, ale mimo mesto to jiz bez taxiku nejde. V CK poradaji dva vyklety pro cizince, 4h za 1600Kc, den za 2200Kc.

Jak bezi cas, tak se lidozrouti zmenili na penezozrouty, ono to je jednodussi.

Vsechny ty nadherne mesity a palace, ktere lze videt na fotkach z Bruneje na netu, staci do google zadat Brunei, tak jsou zcela opelichane, osuntele, na foto luxus, zblizka osuntela nuda, vubec mi neprislo,ze je to prave zlato.Vse je mozaika, takova, co se u nas pouzivala v 70. letech, dnes je uz opadana. Ale vsude nas pustili zdarma. V mesitach maji i jezdici schody,to se po nich musi jezdit na boso pekne blbe. Podle pruvodce je Brunej zemi kruhovych objezdu, jen jsem zadny nevidela, po trech dnech jsem si vsimla, ze kruhovym objezdem se mysli rucne namalovany kruh o prumeru 1.5m uprostred krizovatky.

V Bruneji se neplati dane a je tu skolstvi a zdravotnictvi zdarma, ale lidi jsou chudy, kolem te nejzlatejsi mesity je chudinska ctvrt a muzi jezdi na lodi mestem a lapaji turisty, jimz za 800 kc ukazou centrum mesta a opice, jizda trva 1.5h. Nasli jsme jednoho, ktery nas povozil za polovinu, ale vylet se nam libil.

Dalsim specifikem Bruneje je, ze tam nikdo neni. Po 17h vsichni jedou z prace domu, a v ulicich a restauracich ani obchodech temer nikdo neni, a to se v pruvodci pise, ze nakupovani je hlavnim konickem Brunejcu, vzdyt je tam liduprazdno, kdyz uz jsme nekoho potkaly, tak to byly gastarbajtri z Filipin a Indie, ale mistni jsou nekde zalezli. Vsechna prostranstvi v centru mesta jsou oplocena a uzavrena,nevim proc, vzdyt je tam ani nema kdo nicit. V restauraci kdyz sedi dva lide,tak lze mluvit o davu.

Na rozdil od Malajsie, kde je auto na prvnim miste, a kdyz chce nekdo prejit, tak musi skocit pod auto, jinak neprejde, tak v Bruneji jsou ridici velmi sporadani, jezdi pomalu, chodce pousti, i kdyz nejsou chodci na prechodu, tam ma chodec jeste prednost. 
Prislo nam, ze tam je i hodne cizincu, vuci mistnim ano, tam totiz nikdo na rozdil od Malajsie neni. I nakupni centra vypadaji otevrene, ale jsou zavrena. Na trzistich nikdo neni, maji tam navareno jidlo, ale jaksi nevim, kdo ho kupuje.

Presto, ze je to islamska zeme, maji tam i dva kostely, asi pro ty gastarbajtry, zvenci sice jako kostely nevypadaji, ale je na nich kostel napsano a vevnitr to jsou zcela obycejne kostely.

Jedine muzeum, ktere jsme navstivily, protoze bylo otevrene, bylo muzeum sultana, zdarma, sultan se tam chlubil svym sultanskym kultem, vystavoval tam vsechno o sobe a dary, co kdy dostal, no to byly pitomosti, se kterymi nejde udelat nic jineho, nez je strcit do muzea, z CR, nebo CSSR nic nedostal, to je dobre, co by s tim delal.

Jako suvenyr tu prodavali kapku surove ropy. V Bruneji meli i pohledy, v Malajsii se prodavaji jen foto opic, ale pohled, ten se nenajde. Take se mi libily drevene zalozky z vyrezavanyma muslimkama, ale chtely za jednu 160Kc.

Brunej je takova pitoma zeme, co ma dve navzajem nepropojene casti, bud po zemi pres malajsii, nebo po vode, tak jsme jely po vode do te druhe do jakesi prirodni rezervace, jizda lodi byla pekna, krajina podel reky byla nadherna, ale ta rezervace nic moc, jen vyhled byl nadherny. Dvakrat se nam stalo, ze jsme u silnice cekaly na bus a kdosi nam zastavil a svezl nas, v druhe casti, kam jsme dojely lodi, a kde nejezdi autobusy nam do 10 min zastavil nekdo na stopa.

Policii jsme tu videly dvakrat, v jednom parku behala do kopce a trenovala, v druhe casti Bruneje stali tri policiste u chodniku, po nemz se bezel skolni zavod, nevim, proc zrovna hlidala na chodniku, kdyz se cast zavodu bezela i po silnici. Asi je chodnik nebezpecnejsi. Se zavodem bezeli i dva beliosi a divili se, kde jsme se v tomhle odlehlem kousku sveta vzaly, z dalky nas zdravili a coze tu delame, my, ze jdeme 15km po silnici do rezervace, oni, byli z nas paf, ale ze nam preji hodne stesti. Vypadlo z nich, ze v tomhle odlehlem koute sveta, kde chcipl pes (PS. Bruneji jsme zadneho nevidely, a tech par kocek, co tam beha je v takovem stavu, ze chipnou taky) uci na stredni skole anglictinu. Se zavodem bezeli jen zahranicni ucitele, mistni sledovali zavod z auta. 
Pani, co nam zastavila na stopa nam rekla, ze tihle dva ucitele anglictiny jsou velmi aktivni porad po tehle zemi behaji a jezdi na kole. Tak nam doslo, ze si oni vymysleli i ty skolni zavody, aby tu nechcipli nudou jako ty psi a kocky.

Opravdu zit v Bruneji musi byt pro cizince nuda. Kazdy den jsme jiz byly v 16h zpet ve meste a nevedely jsme, co delat, vse zavreno, jen sedet na necem, co se da nazvat primorska promenada. Celkove, kdyz se Bruneji projizdi, tak pusobi mnohem upravenine a prostorneji nez Malajsie, ale je liduprazdna. Nejsou tam ani hotely, protoze, kdyz nekdo nekam jede, tak se stihne jeste ten stejny den vratit. Jak se nam zda, tak tam kazdy vlastni krome auta i lod. Je tam pomerne dost skol k poctu obyvatelstva, ale anglicky tam temer nikdo neumi a to byly hodne dlouho anglickou kolonii. 

Veronika

—————

Zpět