7. Kolo, kolo mlejnský

03.02.2018 09:30

akce PRAHOU TURISTICKOU (PZP45)

akce DVOUSTOVKA

Start: žst Praha-Zličín, 6.00 - 9.30 (30, 50 km), 9.30 - 11.00 (6, 9, 16 km)

Cíl: restaurace KD Mlejn, Kovářova 4/1615, 11.30 - 20.00

Trasy: pěší 6, 9, 16, 30, 50 km

Startovné: Na trasách Prahou turistickou (6 a 9 km) je startovné pro děti do 15 let 5,- Kč, členové KČT na základě předložení členského průkazu 10,- Kč, veřejnost 20,- Kč. Po předložení průkazu Pražské plynárenské 0,- Kč.

Na ostatních trasách je startovné pro děti 10,- Kč, KČT 20,- a veřejnost 30,- Kč.

V cíli pak na každého čekala razítka měsíce a týdne Prahou turistickou s číslem do skládaček.

Počasí:  pod mrakem, max.2°C

Účast: celkem 403 turistů

6 km -   46

9 km - 178

17 km - 121

30 km -  38

46 km -  20

Jako každý rok nádherný, jako každý rok pěkně tvrdý. Ale příští rok opět nashle!

I letošní ročník měl cíl v restauraci Mlejn, kde bylo rušno. Na letošním ročníku dostali turisté povedený diplom a samolepku od partnera pochodu Městské části Prahy 13. Další zajímavostí bylo, že nám pan Leo Salvet otevřel kapli Nalezení sv. Kříže, zacož jsme mu moc vděční. Tak mnozí účastníci včetně nás pořadatelů viděli interiér poprvé. Z mnoha historických a přírodních památek na trasách zmíním jen některé. Část tras 17, 30 a 46 vedla po NS Řepské s infor. tabulemi. Z nichž nejzajímavější byl bývalý klášter K.Boromejského s kostelem sv. Rodiny s výzdobou ve stylu beuronského. Uvnitř je nádherná skleněná křížová cesta od sklářky V.Tesařové. Její světový unikát můžete vidět na Šumavě v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě, kde je vše kromě lavic a zdí ze skla. Vzadu v zahradě obdivovali turisté křížovou cestu z r.2013 z dílny um. řezbáře P. Hladkého a básníka A. Volkmana. Obsah vyjadřuje pomocí lidských rukou. Ve vrátnici si mohli vyzvednout o kř. cestě letáček. Dál je to kostel sv. Martina a u něj statek. Jejich historii si přečtete na inf. tabuli. Dále jsou to čtyři hřbitovy vedle sebe, z nich je nejzajímavější vězeňský s hrobem Babinského. Poutní cesta s kapličkami a klášterem Hájek. PP U Hájů s opravovanou usedlostí Dvůr Háje, PP Motolský ordovik, PP Hostivické rybníky, park Na Pískách s prameništem Motolského potoka. Trasa 46 km vedla Divokou Šárkou po červené přes Nebušice. Zde po NS Les Hlásek a dále na sv. Juliánu. Od ní do Tuchoměřic, kde opustili červenou a šli po neznačených cestách Kněževsí, Dobrovízem, Jenčí, k Hájku, do Hostivic, Břve, Sobína, Zličína. Trasa 16 km mimo jiné vedla přes Cibulku. Opět má zajímavou historii. Jen jedna pozn. - Víte, že právě zde stojí nejstarší pražská rozhledna? Mohla bych psát dále, ale nebudu. Všem účastníkům moc děkujeme a za rok se na vás těšíme zase, ale půjdete jinými místy.

Pochod připravila Marta KRAVČÍKOVÁ, tel.739147514, kravcikm@centrum.cz