4. Literární stezky

19.11.2016 08:30

akce PRAHOU TURISTICKOU (PZP37)

Základní údaje:

Start:  Praha 1, nádvoří Strahovského kláštera, 8:30-10:00 (15 km), 9:30-11:00 (9 km)

Cíl:  Praha 1, kavárna v Náprstkově muzeu 11:00 - 17:00 hod.

Trasy:  pěší 9, 15 km

Startovné:  děti do 15 let 5,- Kč, členové KČT a OZP 10,- kč, veřejnost 20,- Kč

V cíli pak na každého čekala razítka měsíce a týdne Prahou turistickou s číslem do skládaček, další razítka, diplom a odměna.

Statistika:

Počasí:  zataženo, pršelo nebo mrholilo, po dlažbě klouzalo, 7°C

Účast:  87 účastníků, z toho 5 dětí z úvalského turistického oddílu. Trasu si projely také 3 miminka v kočárcích.

9 km  -  61 turistů

12 km - 26 turistů

Pochod připravily Renáta KNOTOVÁ, tel.: 604 805 879, rk4@email.cz, Marta Kravčíková, tel.: 739147514, e-mail: kravcikm@centrum.cz

Zápis:

Letos jsme připravili dvě trasy vedoucí historckým centrem Prahy. Obě trasy vedly společně na Petřín, kde se rozdělily. Cestou prošli kolem domku s 1.pam. deskou herečky M.Laudové. Společně zase obě trasy prošly Pohořelcem, Loretánskou ulicí, Zámeckými schody, Malostarnským nám., ul. Mosteckou,Lázeňskou, Velkopřevorským nám., ul. Nostickou, Hellichovou, Říční, dále Kampou a ke Karlovu mostu, kde se opět trasy rozdělily. Na těchto místech šli kolem domů s pam. deskami či bustami např. v Loretánské ul. na červeném domě s podloubím čp. 179/13 jsou dvě pam. desky spis. M.Davenportové a A.Masyrykové, na paláci Salmovském p.d. sochaře J.Laudy, na Zámeckých schodech hned několik - malíři J.Zrzavý a A.Mucha, zakl. mechaniky k. von Terzaghi, na Malostranském nám. čp. 37/23 E.Destinová, v Mostecké ul. jsou zajímavé bronzové dveře Dialog J.A.Komenského a E.Rotterdamského, za ul. Lázeňskou p.d. L. van Beethovena, na Velkopřevorském nám. p.d. špatně čitelná hudebníka Foerstera, v ul. Říční p.d. bratří Čapků, na Kampě několik p. d. a bust např. J.Werich., jednoho ze zakl. památkové péče Z.Wirtha, E.Kohouta, B.Martinů, A.Kašpara. Kdo chtěl, mohl zajít pod Karlův most do muzea K.Zemana. V ul. Míšeňská na domě čp.67/10 je p.d. herce E.Vojana. V ul. Cihelná je p.d. spis. V.Holana, nejužší ulička v Praze i se semaforem, v muzeu F.Kafky je sousoší D.Černého Čůrající chlapci s mapou naší republiky. Kdo chtěl mohl si zajít do Vojanových sadů se zajímavými sochami. Za Karlovým mostem se šlo ul. Karlova, kde je p.d. matematika J.Keplera, u vchodu do Klementina je p.d. spis. P.J.Šafaříka. Na Náprstkově muzeu je další p.d. V.Náprstka, kterého není nutné nám turistům představovat.  Ulicí Stříbrná se vyšlo na Anenském nám. s divadlem Na Zábradlí. Zde je též několik p. desek. A to- prezidenta V.Havla, herce R.Deyla, režiséra J.Grossmana, mima L.Fialky. V ul. K. Světlé, jak říká název je p.d. spis. K.Světlá, která se zde narodila. Za rohem v ul. Betlémská je poslední p.d. na letošních Literárních stezkách. Je na zdi pivovaru U Valšů, kde měl být původně cíl. Ale člověk míní a život mění. U Valšů byli na nás velmi milí, ale probíhá zde rozsáhlá rokonstrukce, proto jsme museli cíl protáhnout do kavárny Náprstkova muzea, kde na nás byli také velmi milí. Konec dobrý vše dobré. Až na počasí. To opravdu nepřálo. Chladno a déšť. Ještě se zmíním o začátku trasy 15 km. Ta vedla z Pteřína dále Kinského zahradou, kde vedle muzea je socha H.Kvapilové, Holečkovou ul. s p.d. spis. J.Holečka, ul. Duškova s p.d. J.Fučíka. Stálo zato zajít na opravený Malostarnský hřbitov s mnoha náhrobky význ. osobností. Bohužel je zde i mnoho hrobů poničených. Uprostřed je monumentální hrob biskupa Leopolda L.Thuna-Hohesteina, dále např. hrob manželů Duškových, tzv. Sv. holčičky, sochaře R. Platzera. V ul. Mošnova je vila s p.d. M.Horákové. Ul. Na Hřebenkách je velmi dlouhá, rostou zde dva pam. duby a stojí zde Šaldova vila -nakl. a tiskař. Vzhledem k tomu, že počasí nepřálo a byl Poslední puchýř, přišlo méně lidí než vloni. O to víc všem moc děkujeme za účast, moc si toho ceníme!

Ohlasy z kroniky pochodu: např.  Děkuji za krásnou procházku příjemných  9 km. Jsem pražský rodák a velmi rád se historickou pražskou atmosférou probírám. Nosticovou ulicí jsem nešel mnoho let.

Krásný pochod. Moc děkujeme. Turistický kroužek MDDM Úvaly.

Děkuji, děkuji a těším se, že zas někdy pod vaším vedením poznám další krásy naší vlasti!

Děkuji za zprostředkování úúúúžasných zážitků i navzdory nepřízni počasí jste mi, ač se v Praze denně pohybuji, umožnili vejít mnohokrát v úžas, co za zajímavosti a nevšední místa a zastavení mne ve městě mém obklopují.

Nádherný pochod, kouzelné malebné uličky, kterými jsem nikdy nešla, ač jsem rodilá Pražačka. Vynikající popis trasy se zajímavými podrobnostmi. Děkuji a těším se. Příští rok půjdu zase.